Optometrysta czy okulista? - różnice, o których warto wiedzieć przed wizytą


Ci, którzy szukają pomocy medycznej przy swoich problemach z oczami, często błądzą, gdy mowa o okulistach i optometrystach. Pomimo to, że obie profesje są ze sobą powiązane, wciąż istnieją pewne różnice między nimi, a lepiej jest mieć dokładny obraz tych rozbieżności, aby dobrze dobrać osobę, do której skorzysta się z pomocy.

 

Optometrysta to lekarz specjalizujący się w badaniach wzroku. Optometrysta może przeprowadzić szczegółowe badanie wzroku pacjenta za pomocą odpowiedniego sprzętu. Mają odpowiednie wykształcenie i mogą wykonywać wszelkiego rodzaju procedury diagnostyczne, testy, pomiar widzenia i inne badania, które są niezbędne do diagnozowania problemów ze wzrokiem u pacjenta. Optometryści prowadzą też cotygodniowe konsultacje w Przychodniach.Zadaniem ich jest przeprowadzenie badania wzroku, rozpoznanie u pacjenta problemu oraz zapisanie odpowiedniego leczenia.

Okulista z kolei to lekarz, który specjalizuje się w zaburzeniach ocznych i jest specjalistą, który może przepisać optyce okulary lub soczewki kontaktowe, wszelkiego rodzaju chirurgii okulistycznej, która może być niezbędna w niektórych przypadkach. Diagnostyka u okulisty przeprowadzana jest za pomocą specjalistycznych narzędzi i sprzętu mającego na celu zbadanie jak największej ilości informacji na temat stanu zdrowia oczu pacjenta. Okulista jest odpowiedzialny również za leczenie urazów okulistycznych, a także prowadzi szczegółowe konsultacje, w których może na podstawie badań wysunąć właściwą diagnozę, jak również zaproponować opcję leczenia dla pacjenta.


Aby mieć pewność, że osoba odwiedzająca gabinet optometrysty lub okulisty dotrze do ustalonego celu, potrzebuje poznać wyraźne rozróżnienia między gabinetami.

 Niektóre z wspomnianych różnic między optometrystą a okulistą są następujące:

1. Wykształcenie: optometryści ukończyli specjalizację poświęconą wzrokom i życzliwemu patrzeniu. W przypadku optometrystów ich wykształcenie również obejmuje szkolenie lekarskie, ale łączy się to z typowymi testami widzenia, diagnozowaniem i leczeniem osób z problemami z oczami bez osiągania zwykłych uprawnień. Natomiast okuliści ukończyli długi program medyczny, w trakcie którego nie tylko zapoznali się z chorobami oczu, ale również wykonali szereg skomplikowanych zabiegów z zastosowaniem narzędzi chirurgicznych.

2. Zadania: optometryści są odpowiedzialni za diagnozowanie i leczenie szerokiego wachlarza drobnych problemów ze wzrokiem, takich jak astygmatyzm, krótkowzroczność i dalekowzroczność. Porady dotyczące wyboru okularów i kontaktów też jest częścią ich zadań. Natomiast okulista specjalizuje się w leczeniu bardziej złożonych chorób oczu, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej, zaćma czy zapalenie powiek, oraz jest odpowiedzialny za przeprowadzanie skomplikowanych zabiegów chirurgicznych wykonywanych w celu regulowania wzroku.

3. Wybór odpowiedniej osoby: kiedy pacjent ma problem ze wzrokiem lub choruje na jakąś chorobę oczu, lekarz rodzinny zwykle zaleca konsultację ze specjalistą jakim jest optometrysta warszawa lub okulistą, aby uzyskać właściwą diagnozę i leczenie. Jeśli pacjent czuje się zakłopotany wyborem idealnej opcji, może rozmawiać z lekarzem rodzinnym. Lekarz rodzinny powinien przeprowadzić rozmowę i udzielić porady pacjentowi na temat tego, która profesja bardziej pasuje do potrzeb pacjenta.

Aby podsumować, istnieje wiele różnic między optometrystą a okulistą, a wybór tego, do którego skorzystać z pomocy, zależy od tego, jaki rodzaj problemu z oczami ma pacjent. Osoby, które mają problemy ze wzrokiem, takie jak krótkowzroczność lub astygmatyzm, powinny skorzystać z usług optometrysty, natomiast skomplikowane problemy, takie jak zaćma lub zapalenie powiek, wymagają udania się do okulisty lekarskiego. Jeśli pacjent jest w stanie wyjaśnić problem, jaki ma z oczami, to lekarz rodzinny powinien być w stanie pomóc mu w określeniu i doborze odpowiedniego specjalisty.

Komentarze